Vilnius Mini Maker Faire

Padirbtuvės: „Mes visi maker’iai”

padirbtuves01

„Padirbtuvės”: „Mes visi maker'iai”

Mėgstančius meistrauti vilniečius vienijančios atviros dirbtuvės „Padirbtuvės” veikia jau ketverius metus. Vis gausėjantis jų narių būrys aktyviai įsitraukęs ne tik į savo asmeninius projektus, bet ir į socialines iniciatyvas, skatinančias žmones kurti, dalintis ir mokyti vieni kitus.

Šiemet, besiruošdama „Maker Faire’ui“, „Padirbtuvių“ bendruomenė užsibrėžė tikslą, kad kuo daugiau ne maker’ių, taptų maker’iais, o tie, kas niekada apie maker’ius negirdėjo, juos savyje atrastų. Apie tai, kaip šį tikslą pasiekti, ir apie „Padirbtuvių“ bendruomenę apskritai, kalbėjome su vienu iš jos įkūrėjų Vincentu Vienožinskiu.

Asmeninės dirbtuvės sostinėje per brangu

„Padirbtuvės“ atsirado iš poreikio turėti vietą, kurioje būtų galima ateiti pameistrauti, paeksperimentuoti, pasibandyti. Mėgėjui pirktis visą dirbtuvėms reikalingą įrangą ir nuomotis patalpas buvo per brangu,“ apie bendruomeninių dirbtuvių pradžią pasakojo Vincentas. „Kadangi aš ir mano draugai neturėjome pažįstamų, į kurių garažą galėtume užsukti padirbėti,  nusprendėme patys  įkurti atviras dirbtuves, kuriose visi tokie „vargšai” kaip mes rastų vietos.

Peržiūrėję skelbimus ir savo piniginius resursus, išsirinkome pirmas patalpas: šlapią, apleistą garažą. Į jas susitempėme visus savo turimus įrankius, iki šiol laikytus mūsų spintose ir rūsiuose. Niekada nesireklamavome, tačiau bedirbant, natūraliai apie mus pradėjo sklisti žinios ir vis daugiau žmonių prisijungė prie komandos. Kai kurie nauji nariai ateidami aprūpino mus įranga: taip ir lazerinį ploterį gavome, ir frezų, ir kitų, smulkesnių įrankių. Na o visai neseniai vienas žmogus vietoje nario mokesčio atsinešė 3d spausdintuvą…”

Daugiau žmonių daugiau idėjų ir resursų

„Siekiame tapti tokia vieta, kur su konkrečiu projektu atėjęs žmogus, rastų viską, ko tik galima panorėti kažką gaminant. Svajojame apie įrankius ir resursus, skirtus didelės apimties darbams,” pasakojo Vincentas. Tačiau kada svajonė taps tikrove, ir ar jai išvis verta išsipildyti, „Padirbtuvių“ narys atsakyti negalėjo: „Tai iššūkis, kuriam reikia daug laiko ir jėgų. O mes neturime nei vieno etatinio darbuotojo, kurio pagrindinė veikla būtų „Padirbtuvių“ organizavimas ir plėtra. Kiekvienam mūsų tai yra hobis: „Padirbtuvių“ nariai ir organizatoriai dirba laisvalaikiu ir todėl, jei kartais visi „važiuojam ant entuziazmo“, tai kartais, kai jis pradingsta, turime  skatinti vienas kitą pabaigti darbus…“

„Padirbtuvių“ organizatoriai ateitį skaičiuoja pusmečiais:  narių komanda renkama šešiems mėnesiams, ji įmoka vienkartinį nario mokestį. Todėl, kaip patys sako,  organizatoriai panikuoja tik du kartus per metus, kai nėra aišku, kiek žmonių susirinks į naują grupę. „Tada klausiame savęs, kas bus, jei žmonės neužsiregistruos, jei reiks užsidaryti ir išsinešdinti… Tačiau kažkaip jie vis susirenka. Kaskart vis gausiau. O tai reiškia, jog „Padirbtuvės“ įgyja vis daugiau pajėgumų, resursų ir idėjų,“ džiaugėsi Vincentas.

Tai, kas gimsta padirbtuvėse, arba Pa-darai

Į klausimą, kokie daiktai gaminami „Padirbtuvėse”, dirbtuvių nariams tenka atsakinėti taip dažnai, kad, nebenorėdami daugžodžiauti, jie netgi sukūrė tinklaraštį, kur įkeliamos daiktų nuotraukos su aprašymais: https://pa-darai.tumblr.com/.

„Padirbtuvėse” atsiranda labai daug: nuo instaliacijų iki praktiškų baldų, nuo socialinių projektų iki asmeninių daiktų… Besidalindami dirbtuvėmis nariai neišvengiamai susitinka su kitais žmonėmis, bendrauja, diskutuoja, pradeda kurti kartu. Puikus to pavyzdys: Povilo ir Broniaus vario medžiai varinė konstrukcija iš lempučių, panaudota elektrikų jubiliejui.  Prieš įstodami į „Padirbtuves”, jo kūrėjai nė nebuvo pažįstami...“

Atrasti savyje maker'į

„Mus pakankamai dažnai kviečia ir į įvairius socialinius projektus,“ pripažino Vincentas. „Neseniai bendruomenės prašymu Žvėryne įrengėme naujus suolelius. Glaudžiai bendradarbiaujame su BiZzZ’u (socialinių inovacijų festivalis, suburiantis jaunus žmones, socialinius verslininkus ir inovatorius Inovatorių slėnyje, Antalieptėje, red. past.): kai mus pakviečia, mielai važiuojame į stovyklą, gryną orą, padedame, kuo galime, susipažįstame su naujais žmonėmis.

Dar viena priežastis, kodėl visur dalyvaujame, yra tai, jog norime visuomenei pasakyti, kad esame, kad kuo daugiau ne maker’ių, taptų maker’iais, o tie, kas nieko apie maker’ius negirdėjo, juos savyje atrastų,” teigė Vincentas. „Todėl linkėdami, jog Vilniaus „Maker Faire“, iš mini išaugtų į MEGA, savo mugės stende nusprendėme orientuotis į interaktyvumą: pagaminti Camera obscura ir atvežti įrangos, kuria pasinaudojęs lankytojas, pats pasigamintų ir išsineštų iš renginio prisiminimą apie Maker Faire ir „Padirbtuves“.

www.padirbtuves.lt

https://pa-darai.tumblr.com/

Kvietimas maker'iams

Tapk savanoriu

Pirk lankytojo bilietą

Sek naujienas facebook'e

padirbtuves03

Apie pasaulinį Maker Faire tinklą

Vilnius Mini Maker Faire is independently organized and operated under license from Maker Media, Inc.